+ strefa wiedzy

Jak rozliczać opłaty za media i czy trzeba od nich zapłacić podatek?

W odpowiedzi na interpelację poselską, dotyczącą opodatkowania budynków mieszkalnych używanych do prowadzenia działalności gospodarczej, Minister Finansów udzielił wyjaśnień, które mogą budzić pewne wątpliwości. Przeanalizujmy te kwestie.

W interpelacji posłowie zwrócili się do Ministra Finansów z trzema pytaniami:

Czy nadal powinny obowiązywać preferencje dla budownictwa mieszkaniowego, które w podatku od nieruchomości objawiają się tym, że domy i mieszkania (nawet te wynajmowane) są opodatkowane najniższymi stawkami?

Czy termin „zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej” powinien być interpretowany dosłownie, jako uczynienie z mieszkania lub budynku miejsca, w którym fizycznie prowadzona jest działalność gospodarcza?

Czy Minister Finansów planuje zmienić przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych lub podjąć inne działania w celu ochrony najemców lokali mieszkalnych przed podwyżkami czynszu z powodu podatku od nieruchomości?

Niższe stawki podatkowe w wynajmie prywatnym

W odpowiedzi Minister Finansów podkreślił, że podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym, a jego wysokość zależy od tego, jakie stawki podatku są przypisane do celów, którym służy nieruchomość, oraz jej rodzaju i sposobu wykorzystania.

W podatku od nieruchomości obowiązują preferencje dla budynków mieszkalnych. Budynki mieszkalne wynajmowane w ramach wynajmu prywatnego są opodatkowane najniższą stawką podatku.

Natomiast wyższa stawka podatku stosowana jest wtedy, gdy majątek jest przeznaczony na cele gospodarcze (jeżeli budynek stanowi element przedsiębiorstwa i jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej).

Zajęcie budynku na prowadzenie działalności gospodarczej

Czasami budynek mieszkalny (lub jego część) jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. Funkcja mieszkalna budynku jest wręcz niezbędna, by prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości.

W takiej sytuacji termin „zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej” należy rozumieć jako korzystanie z mieszkania lub budynku do celów związanych z działalnością gospodarczą. Budynek taki mógłby wtedy podlegać wyższej stawce podatkowej.

Odpowiedź Ministra Finansów nie odpowiada w pełni na pytania posłów. Jest jasne, że Ministerstwo Finansów widzi w podatku od nieruchomości narzędzie do zwiększenia wpływów do budżetu, ale nie wyjaśniło w pełni, jakie kryteria ma na myśli, mówiąc o „zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej”.

Przepisy chroniące najemców

Minister Finansów nie wskazał konkretnych planów zmiany przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podkreślił jednak, że Ministerstwo Finansów stale monitoruje sytuację na rynku nieruchomości i jest gotowe do interwencji, jeśli okaże się, że obecne przepisy prowadzą do nieproporcjonalnych obciążeń najemców. Otwarte pozostaje również pytanie o to, jakie konsekwencje może mieć dla najemców stosowanie wyższej stawki podatkowej w przypadku budynków mieszkalnych wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej. Sami najemcy obawiają się, że wyższe obciążenia podatkowe właścicieli mogą ostatecznie przełożyć się na wyższe czynsze.

Interpretacje przepisów podatkowych

Podsumowując, odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską dostarcza pewnych wyjaśnień, ale również rodzi nowe pytania. Jak zawsze, kluczowe jest zrozumienie i interpretacja przepisów podatkowych, a te często są złożone i wieloznaczne. To podkreśla potrzebę ciągłego monitorowania sytuacji i dalszej debaty na ten ważny temat. W razie wątpliwości najlepiej poprosić o wyjaśnienia biuro rachunkowości.

Wróć

+ kontakt

Szukasz wsparcia z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych czy rozliczeń podatkowych dla swojej firmy?

Rozważasz współpracę w tym lub pokrewnym obszarze? Nasz zespół chętnie Ci pomoże.
Skontaktuj się z nami!

Agnieszka

Główna Księgowa

Jesteśmy otwarci!

ul. Legnicka 5, Kraków

pn.–pt. 7.00–15.00

    Wybierz interesujący Cię temat
    Księgowość bez tajemnic

    Szkolenia, specjalistyczne kursy, warsztaty, webinary, konferencje – to formy zdobywania wiedzy przez księgowych dostępne na rynku. Dodając do tego nowoczesne narzędzia pracy oraz doświadczenie zawodowe, przedsiębiorca zyskuje współpracownika, który w partnerski sposób nie tylko realizuje konkretne usługi, ale i dzieli się na bieżąco fachową wiedzą. A do tego inspiruje do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość i wydajność pracy. Wiedza współczesnych księgowych wychodzi szeroko poza podstawy dotyczące księgowości i rachunkowości. Obejmuje zagadnienia z zakresu prawa pracy, prawa gospodarczego, podatkowego, form zatrudniania, rządowych i unijnych dofinansowań.

    Na bieżąco ze zmianami w księgowości

    Księgowość to dziedzina, która wymaga bycia na bieżąco – z szybko zmieniającymi się przepisami prawnymi, wchodzącymi co rusz nowymi rozporządzeniami i regulacjami. Przedsiębiorca ma prawo gubić się w tych aktualizacjach i przepisach. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym to idealne rozwiązanie dla właściciela firmy, który nie ma czasu na śledzenie zmian w księgowości. Dzięki niej zyskuje stały dostęp do wiedzy, którą dzieli się z nim zespół profesjonalistów.

    Księgowość w sieci

    Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, biura księgowe coraz częściej sięgają po narzędzia, które dostarcza im internet. Blogi firmowe, profile firmowe w social mediach, podcasty, webinary, vlogi, e-booki, newslettery – to kanały, za pośrednictwem których specjaliści od księgowości i rachunkowości dzielą się swoją cenną wiedzą z innymi. Zakres przekazywanej wiedzy jest niezwykle szeroki: będą to zarówno informacje o aktualizacji przepisów prawnych i podatkowych, jak i o sposobach dofinansowania do stanowiska przy zatrudnianiu osoby z niepełnosprawnością, opisy case’ów dotyczących najmu lokali czy rozliczeń z byłym pracownikiem lub pracodawcą.