+ strefa wiedzy

Składki ZUS od pracowników w kosztach podatkowych pracodawcy – zmiany od 2023 roku

Składki ZUS od pracowników – treść znowelizowanego artykułu
Od 1 stycznia 2023 r. zmieniła się treść art. 22 ust. 6bb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), a także art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

Art. 22 ust. 6bb ustawy o PIT:

6bb. Składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 6ba, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 37, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. W przypadku uchybienia temu terminowi do składek tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d.  Zmiana przepisów ma zastosowanie do składek z tytułu należności, o których mowa w tym przepisie, należnych od 1 stycznia 2023.

Koszty podatkowe a nieterminowa zapłata składek ZUS od pracowników

Jak rozumieć nowelizacje dotyczące składek ZUS? Z upoważnienia Ministra Finansów odpowiedzi na interpelację udzielił 25 stycznia 2023 r. Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. 

Metoda memoriałowa a przestrzeganie terminów

Jak wskazał Artur Soboń, jeśli przedsiębiorca stosuje memoriałową metodę rozliczania kosztów uzyskania przychodów, to musi przestrzegać terminów wyznaczonych w odrębnych przepisach. To dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych, w części finansowanej przez płatnika składek. Gdy te składki nie zostały uiszczone w odpowiednim terminie, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który jest należne wynagrodzenie, którego dotyczą te składki.

Konieczna korekta kosztów

Dlatego też, zdaniem Ministra Finansów, podatnik, który na zasadzie memoriału zaliczył do kosztów uzyskania przychodów nieopłacone w terminie składki na ubezpieczenia społeczne, musi dokonać korekty kosztów związanych z tymi składkami „wstecz” – czyli skorygować koszty miesiąca, w którym zaliczył składki do kosztów podatkowych.

Dopiero w miesiącu, w którym składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych (w części finansowanej przez płatnika składek) zostaną zapłacone, można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wróć

+ kontakt

Szukasz wsparcia z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych czy rozliczeń podatkowych dla swojej firmy?

Rozważasz współpracę w tym lub pokrewnym obszarze? Nasz zespół chętnie Ci pomoże.
Skontaktuj się z nami!

Agnieszka

Główna Księgowa

Jesteśmy otwarci!

ul. Legnicka 5, Kraków

pn.–pt. 7.00–15.00

    Wybierz interesujący Cię temat
    Księgowość bez tajemnic

    Szkolenia, specjalistyczne kursy, warsztaty, webinary, konferencje – to formy zdobywania wiedzy przez księgowych dostępne na rynku. Dodając do tego nowoczesne narzędzia pracy oraz doświadczenie zawodowe, przedsiębiorca zyskuje współpracownika, który w partnerski sposób nie tylko realizuje konkretne usługi, ale i dzieli się na bieżąco fachową wiedzą. A do tego inspiruje do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość i wydajność pracy. Wiedza współczesnych księgowych wychodzi szeroko poza podstawy dotyczące księgowości i rachunkowości. Obejmuje zagadnienia z zakresu prawa pracy, prawa gospodarczego, podatkowego, form zatrudniania, rządowych i unijnych dofinansowań.

    Na bieżąco ze zmianami w księgowości

    Księgowość to dziedzina, która wymaga bycia na bieżąco – z szybko zmieniającymi się przepisami prawnymi, wchodzącymi co rusz nowymi rozporządzeniami i regulacjami. Przedsiębiorca ma prawo gubić się w tych aktualizacjach i przepisach. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym to idealne rozwiązanie dla właściciela firmy, który nie ma czasu na śledzenie zmian w księgowości. Dzięki niej zyskuje stały dostęp do wiedzy, którą dzieli się z nim zespół profesjonalistów.

    Księgowość w sieci

    Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, biura księgowe coraz częściej sięgają po narzędzia, które dostarcza im internet. Blogi firmowe, profile firmowe w social mediach, podcasty, webinary, vlogi, e-booki, newslettery – to kanały, za pośrednictwem których specjaliści od księgowości i rachunkowości dzielą się swoją cenną wiedzą z innymi. Zakres przekazywanej wiedzy jest niezwykle szeroki: będą to zarówno informacje o aktualizacji przepisów prawnych i podatkowych, jak i o sposobach dofinansowania do stanowiska przy zatrudnianiu osoby z niepełnosprawnością, opisy case’ów dotyczących najmu lokali czy rozliczeń z byłym pracownikiem lub pracodawcą.