Art. 22 ust. 6bb ustawy o PIT:
6bb. Składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 6ba, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 37, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. W przypadku uchybienia temu terminowi do składek tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d. Zmiana przepisów ma zastosowanie do składek z tytułu należności, o których mowa w tym przepisie, należnych od 1 stycznia 2023.
Koszty podatkowe a nieterminowa zapłata składek ZUS od pracowników
Jak rozumieć nowelizacje dotyczące składek ZUS? Z upoważnienia Ministra Finansów odpowiedzi na interpelację udzielił 25 stycznia 2023 r. Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Metoda memoriałowa a przestrzeganie terminów
Jak wskazał Artur Soboń, jeśli przedsiębiorca stosuje memoriałową metodę rozliczania kosztów uzyskania przychodów, to musi przestrzegać terminów wyznaczonych w odrębnych przepisach. To dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych, w części finansowanej przez płatnika składek. Gdy te składki nie zostały uiszczone w odpowiednim terminie, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który jest należne wynagrodzenie, którego dotyczą te składki.
Konieczna korekta kosztów
Dlatego też, zdaniem Ministra Finansów, podatnik, który na zasadzie memoriału zaliczył do kosztów uzyskania przychodów nieopłacone w terminie składki na ubezpieczenia społeczne, musi dokonać korekty kosztów związanych z tymi składkami „wstecz” – czyli skorygować koszty miesiąca, w którym zaliczył składki do kosztów podatkowych.
Dopiero w miesiącu, w którym składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych (w części finansowanej przez płatnika składek) zostaną zapłacone, można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.