Zmiany w prawie podatkowym w 2023 roku
Z początkiem 2023 roku w prawie podatkowym zmieniło się podejście do opodatkowania najmu prywatnego. Szczególnie odczuły to osoby, które wynajmują komuś mieszkanie lub dom i nie prowadzą w związku z tym działalności gospodarczej. Jeśli zaliczasz się do grona takich podatników i osiągasz przychody z tytułu najmu prywatnego, od stycznia 2023 musisz płacić podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Za przepisy, które regulują opodatkowanie najmu w Polsce, odpowiada kilka różnych ustaw, w tym Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z tą ustawą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem mogą być opodatkowane ryczałtem. A jeśli chodzi o podatników, którzy prowadzą najem prywatny poza działalnością gospodarczą, to ryczałt jest dla nich jedynym dostępnym sposobem rozliczeń podatkowych. Mimo że jest to uproszczona forma opodatkowania, jednak pewne obowiązki wydają się skomplikowane.
Kwoty należne a przychód z najmu
Zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności uważa się kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane. Czyli jeżeli wystawiłeś najemcy fakturę za najem, ale jeszcze nie otrzymałeś płatności, te pieniądze są uważane za przychód i podlegają opodatkowaniu.
Ryczałt – opodatkowany jest przychód, a nie dochód
W myśl zmian jako właściciel wynajmowanego mieszkania nie masz prawa zaliczać wydatków do kosztów uzyskania przychodów. To oznacza, że nie możesz potrącić od przychodów podatkowych kwot zwróconych przez najemców na pokrycie kosztów mediów. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.
Własne czy najemne media?
O tym, czy opłaty za media musisz traktować jako przychód, czy też nie, decyduje… umowa. Jeśli zgodnie z umową opłaty za media ponosi najemca, nie płacisz od nich podatku. Jeśli jednak jako właściciel otrzymujesz od najemcy dodatkowe środki na pokrycie kosztów mediów, to wtedy te pieniądze mogą być traktowane jako część przychodów z najmu, a tym samym podlegać opodatkowaniu.
Bądź na bieżąco z aktualnościami podatkowymi
Opodatkowanie najmu to skomplikowany obszar prawa podatkowego. Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości do wynajęcia, upewnij się, że prawidłowo interpretujesz i stosujesz zasady, że jesteś w pełni świadomy, jakie masz obowiązki podatkowe i czy się z nich wywiązujesz. Zawsze warto skonsultować się z doświadczonym doradcą podatkowym lub księgowym.
Pamiętaj, że ten artykuł jest jedynie ogólnym przewodnikiem i nie zastąpi profesjonalnej porady prawnej lub podatkowej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące opodatkowania najmu, skonsultuj się z kwalifikowanym pracownikiem biura rachunkowego.