+ strefa wiedzy

Opodatkowanie najmu w 2023 roku – co musisz wiedzieć o opłatach za media

Jak rozliczać opłaty za media i czy trzeba od nich zapłacić podatek? Czy pieniądze, które dostajesz od najemców na pokrycie kosztów mediów, takich jak prąd, woda i gaz, są uważane za przychód podatkowy? Odpowiedź na te pytania jest nieco skomplikowana i zależy od konkretnych okoliczności. A w świetle zmian w prawie podatkowym, wprowadzonych w 2023 roku, ustalenia mogą Cię zaskoczyć.

Zmiany w prawie podatkowym w 2023 roku

Z początkiem 2023 roku w prawie podatkowym zmieniło się podejście do opodatkowania najmu prywatnego. Szczególnie odczuły to osoby, które wynajmują komuś mieszkanie lub dom i nie prowadzą w związku z tym działalności gospodarczej. Jeśli zaliczasz się do grona takich podatników i osiągasz  przychody z tytułu najmu prywatnego, od stycznia 2023 musisz płacić podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Za przepisy, które regulują opodatkowanie najmu w Polsce, odpowiada kilka różnych ustaw, w tym Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z tą ustawą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem mogą być opodatkowane ryczałtem. A jeśli chodzi o podatników, którzy prowadzą najem prywatny poza działalnością gospodarczą, to ryczałt jest dla nich jedynym dostępnym sposobem rozliczeń podatkowych. Mimo że jest to uproszczona forma opodatkowania, jednak pewne obowiązki wydają się skomplikowane.

Kwoty należne a przychód z najmu

Zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności uważa się kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane. Czyli jeżeli wystawiłeś najemcy fakturę za najem, ale jeszcze nie otrzymałeś płatności, te pieniądze są uważane za przychód i podlegają opodatkowaniu.

Ryczałt – opodatkowany jest przychód, a nie dochód

W myśl zmian jako właściciel wynajmowanego mieszkania nie masz prawa zaliczać wydatków do kosztów uzyskania przychodów. To oznacza, że nie możesz potrącić od przychodów podatkowych kwot zwróconych przez najemców na pokrycie kosztów mediów. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Własne czy najemne media?

O tym, czy opłaty za media musisz traktować jako przychód, czy też nie, decyduje… umowa. Jeśli zgodnie z umową opłaty za media ponosi najemca, nie płacisz od nich podatku. Jeśli jednak jako właściciel otrzymujesz od najemcy dodatkowe środki na pokrycie kosztów mediów, to wtedy te pieniądze mogą być traktowane jako część przychodów z najmu, a tym samym podlegać opodatkowaniu.

Bądź na bieżąco z aktualnościami podatkowymi

Opodatkowanie najmu to skomplikowany obszar prawa podatkowego. Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości do wynajęcia, upewnij się, że prawidłowo interpretujesz i stosujesz zasady, że jesteś w pełni świadomy, jakie masz obowiązki podatkowe i czy się z nich wywiązujesz. Zawsze warto skonsultować się z doświadczonym doradcą podatkowym lub księgowym.

Pamiętaj, że ten artykuł jest jedynie ogólnym przewodnikiem i nie zastąpi profesjonalnej porady prawnej lub podatkowej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące opodatkowania najmu, skonsultuj się z kwalifikowanym pracownikiem biura rachunkowego.

Wróć

+ kontakt

Szukasz wsparcia z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych czy rozliczeń podatkowych dla swojej firmy?

Rozważasz współpracę w tym lub pokrewnym obszarze? Nasz zespół chętnie Ci pomoże.
Skontaktuj się z nami!

Agnieszka

Główna Księgowa

Jesteśmy otwarci!

ul. Legnicka 5, Kraków

pn.–pt. 7.00–15.00

    Wybierz interesujący Cię temat
    Księgowość bez tajemnic

    Szkolenia, specjalistyczne kursy, warsztaty, webinary, konferencje – to formy zdobywania wiedzy przez księgowych dostępne na rynku. Dodając do tego nowoczesne narzędzia pracy oraz doświadczenie zawodowe, przedsiębiorca zyskuje współpracownika, który w partnerski sposób nie tylko realizuje konkretne usługi, ale i dzieli się na bieżąco fachową wiedzą. A do tego inspiruje do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość i wydajność pracy. Wiedza współczesnych księgowych wychodzi szeroko poza podstawy dotyczące księgowości i rachunkowości. Obejmuje zagadnienia z zakresu prawa pracy, prawa gospodarczego, podatkowego, form zatrudniania, rządowych i unijnych dofinansowań.

    Na bieżąco ze zmianami w księgowości

    Księgowość to dziedzina, która wymaga bycia na bieżąco – z szybko zmieniającymi się przepisami prawnymi, wchodzącymi co rusz nowymi rozporządzeniami i regulacjami. Przedsiębiorca ma prawo gubić się w tych aktualizacjach i przepisach. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym to idealne rozwiązanie dla właściciela firmy, który nie ma czasu na śledzenie zmian w księgowości. Dzięki niej zyskuje stały dostęp do wiedzy, którą dzieli się z nim zespół profesjonalistów.

    Księgowość w sieci

    Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, biura księgowe coraz częściej sięgają po narzędzia, które dostarcza im internet. Blogi firmowe, profile firmowe w social mediach, podcasty, webinary, vlogi, e-booki, newslettery – to kanały, za pośrednictwem których specjaliści od księgowości i rachunkowości dzielą się swoją cenną wiedzą z innymi. Zakres przekazywanej wiedzy jest niezwykle szeroki: będą to zarówno informacje o aktualizacji przepisów prawnych i podatkowych, jak i o sposobach dofinansowania do stanowiska przy zatrudnianiu osoby z niepełnosprawnością, opisy case’ów dotyczących najmu lokali czy rozliczeń z byłym pracownikiem lub pracodawcą.